Παρακολούθηση μαύρου Θεάτρου

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση με τίτλο ” Ο Ηρακλής και οι άθλοι της ζωής μας” με την τεχνική του μαύρου θεάτρου. Οι μαθητές/τριες συνεπαρμένοι από τη μουσική και τη μαγική ατμόσφαιρα που δημιούργησε το μαύρο θέατρο, απόλαυσαν την παραλλαγή του μύθου και προβληματίστηκαν για τα συναισθήματα που νιώθουμε και ιδιαίτερα τα συναισθήματα κατωτερότητας που καταστρέφουν τον εαυτό μας και τους άλλους.Αρχίζει με το λιοντάρι της Νεμέας που κατασπαράζει τον εαυτό του και τους άλλους εξαιτίας του υπέρμετρου εγωϊσμού. Συνέχισε με τη Λερναία Ύδρα που συμβόλιζε τις εξαρτήσεις και την ανελευθερία των ανθρώπων που οδηγεί στην εξαθλίωση και όλες τις επόμενες μάχες της ζωής που μας κάνουν πιο δυνατούς, αρκεί να τις αντιμετωπίζουμε με τους σωστούς τρόπους. Η παράσταση ήταν για μας πρωτοποριακή και ο απόηχος ήταν συναρπαστικός!!!