Επίσκεψη παιδιάτρου για την πρόληψη των ατυχημάτων μέσα και έξω από το σπίτι

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θεματικό κύκλο ” Ζω καλύτερα -Ευ ζην”

Υγεία: Διατροφή- Αυτομέριμνα, οδική Ασφάλεια

με τίτλο ; ” Ατυχήματα μακρυά, όταν εκπαιδεύομαι σωστά” που υλοποιήσαμε στο νηπιαγωγείο μας,

καλέσαμε την παιδίατρο – γονέα κ.Αναστασία Σαργιαννίδου  να μιλήσει  στους μαθητές μας για την πρόληψη των ατυχημάτων  που συμβαίνουν μέσα και έξω από το σπίτι και να μάθουν τις βασικές πρώτες βοήθειες που αφορούν την ηλικία τους. Τα ατυχήματα στο σπίτι είναι συχνό φαινόμενο στα παιδιά προσχολικής ηλικίας  και  οφείλεται στις ιδιαιτερότητες της παιδικής ηλικίας όπως περιέργεια, έμφυτη λαχτάρα των παιδιών για μάθηση και εξερεύνηση, μικρή αντίληψη του κινδύνου κ.ά., με πιο κοινά τις πτώσεις, τα εγκαύματα και τις δηλητηριάσεις. Την ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετική παρουσίασή της,  που κράτησε το ενδιαφέρον των παιδιών καθώς και για τον πολύτιμο χρόνο της που μας αφιέρωσε !!!